ÇELİK KAPI ALIRKEN DİKKAT ET

Can ve mal kaybı ile sonuçlanan hırsızlık olaylarının %95 i dış kapı açılımı ile gerçekleşmektedir.

ÇELİK KAPI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ ?

Her çelik kapı, size istediğiniz güvenliği ve dayanıklılığı sunamaz. Sizi her koşulda koruyacak, yüksek güvenlik sunacak ve uzun yıllar dayanacak bir çelik kapı sahibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

1. Çelik kapı alma kararını hayatınız boyunca bir ya da iki kere vereceksiniz. Bu yüzden çok iyi araştırma yapmalı, sizi uzun yıllar güvende hissettirecek bir çelik kapı almalısınız.

2. Çelik kapı tercihi yaparken günümüzde seçkin projelerde yer alan lider firmalar arasından tercih edilmelidir. Çelik kapınızı uzun yıllardır bu işle uğraşan, kurumsal bir yapılanmaya sahip imalatçı şirketlerden veya bu şirketlerin yetkili bayilerinden alın. Merdiven altı imalathanelerde yapılmış, ucuz çelik kapılar güvenliğinizi tehdit edebilir.

3. Her çelik kapı, gerçek çelik kapı değildir. Gerçek bir çelik kapının size sunacağı güveni yaşamak istiyorsanız; alacağınız kapının güvenliği, bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş ve onaylanmış olmalıdır. En azından TSE belgesini ve CE belgelerini sorgulamanız güvenliğiniz için önemlidir.

4. Çelik kapı alacağınız firmadan ölçüye göre çelik kapı yapmasını istemelisiniz. Ölçüye göre yapılan çelik kapılarda kasa ile duvar arasında boşluk kalmaz. Standart ölçülü kapılarda kasa ile duvar arasında boşluk kalır.

5. Çelik kapılarda kilit özelliği olmazsa, olmazlar arasındadır . Bir çelik kapıda kullanılan kilidin sağlam olması yeterli değil, kilidin oturacağı bölge de sağlam olmalıdır. Standart kilitlerin haricinde farklı olan kilit sistemleri tercih edilmelidir. Alt ve üst kilidin birbirinden bağımsız olduğu kancalı kilit sistemi veya 14 ayrı noktadan kilitlenebilir kilit sistemi tercih edilmelidir.

6. Kapı menteşesi 4 eksenli ayarlanabilir olmalıdır. Bu özelliğe sahip kapılar, içinde bulundukları binanın her türlü esnemesine ve zeminin oturmasına karşı kolayca ayarlanarak, eski haline getirilir. Kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılar bu özelliğe sahip değildir.

7. Alacağınız çelik kapının kapanma kalitesi, kapının gerçek kalitesini gösterir. Yıllarca kullanacağınız çelik kapınız, parmağınızın ucuyla bile itseniz kolayca ve sessizce kapanmalıdır. Kilit karşılama sisteminin kalitesi size bu kolaylığı sunar.

8. Orijinal bir çelik kapı da kanat sisteminde asla esneme olmaz. Kanat kalınlığına ve kapı kanat içerisinin tam dolu olmasına özen gösterilmelidir.

9. Çelik kapınızda çift contalama sistemi arayın. Bu sisteme sahip çelik kapılar sadece hırsızları değil; ses, sıcak, soğuk, toz ve haşeratları da içeri sokmaz. Size, gerçekten mükemmel bir yalıtım sunar.

10. Çelik kapıların metal aksanlarındaki boya sistemi özellikle 200-220 C li konveryli sprey ve yıkama hatlı statik boy a tesislerinde, insan eli değmeden otomasyon sistemler doğrultusunda yapılan boyalar daha uzun ömürlü olmaktadır.

11. Çelik kapı beton dolgu ile monte edilmelidir. Beton dolgunun maliyeti poliüretan dolguya göre pahalıdır ve montajı zordur, ancak sunduğu güvenlik üst seviyededir. Betonla kapı kasası bütünleşir, böylece kapı kasasının esnemesi engellenmiş olur.

12. Dış cephe ile doğrudan temas edecek bir çelik kapı alacaksanız, Dış cephe kapılarına özel üretimimiz olan Kompakt Laminat yüzeyli kapıları tercih etmelisiniz, Kompakt laminant yüzeyle kaplanan kapılar; yağmur, korozyon ve güneş ışınlarından etkilenmez. Ayrıca uzun ömürlüdür ve Dış etkenler için garantili kapılardır.

13. Çelik kapı aldığınız şirketin, satış sonrası tam ve sorunsuz destek verdiğinden emin olun.

14. İyi bir çelik kapının evinize sadece güvenlik değil aynı zamanda estetik değer ve prestij katacağını unutmayın. Güvenliğin yanında görselliğin de önemli olduğu bir gerçektir. Firmalardaki model zenginliği, özel tasarımlar ve ekstra güvenliği sağlayan teknolojileri takip eden bir firmayı tercih etmelisiniz.